چطور بفهمیم چه کسی از wifi ما استفاده می‌کند؟

چطور بفهمیم چه کسی از wifi ما استفاده می‌کند؟

برخی از روترها وایفای «باز» یا ناامن دارند که باعث می شود هر کسی بتواند به آنها متصل شده و از اینترنتشان بدون وارد کردن پسورد استفاده نماید.

امروزه در بیشتر محیط‌های کاری و خانگی، مردم از اینتنت بی‌سیسم به شکل وای‌فای(WiFi) استفاده می‌کنند، و البته ممکن است این نگرانی را داشته باشند که دیگران به این شبکه آنها دسترسی داشته و از آن سوءاستفاده نمایند.

در این مقاله و با روشی که در اینجا ذکر شده، می‌توانید با تغییر گذرواژه وای‌فای تان مانع از دسترسی دیگران در آینده به آن شوید.

وای‌فای امن و ناامن
بیشتر روترهای وایفای به طور پیشفرض در وضعیت امن قرار گرفته‌اند، به همین خاطر وقتی به هر لیستی از هات‌اسپات‌های وایفای مجاور نگاهی بیاندازید یک علامت قفل در کنار همه شان خواهید دید.
با این وجود، برخی از روترها وایفای «باز» یا ناامن دارند که باعث می شود هر کسی بتواند به آنها متصل شده و از اینترنتشان بدون پسورد استفاده نماید.
ولی از کجا می توانیم بفهمیم که چه کسی به وایفایمان متصل است؟

از صفحه ادمین روترتان استفاده کنید
بهترین (ولی نه آسان‌ترین) راه، لاگین در روتر و استفاده از رابط آن برای بررسی این است که چه دستگاه‌هایی در حال حاضر به آن متصل شده اند.
می توانید این کار را از طریق گوشیتان انجام دید، ولی بهتر است از یک PC یا تبلت که صفحه بزرگتری دارد استفاده کنید زیرا بیشتر روترها برای استفاده با گوشی بهینه سازی نشده اند.

لاگین و اتصال به روتر
در نوار آدرس مرورگر وب خود، نشانی ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ را تایپ نموده و کلید Enter را بزنید.
گفتنی است که بیشتر روترها با این آی‌پی کار می کنند، ولی برخی نیز از آدرس دیگری استفاده می کنند که البته این آدرس قاعدتا بر روی برچسبی روی روتر چاپ شده و یا در داخل راهنمای روترتان ذکر شده است.

با وجود تفاوت در روترها، همه آنها قاعدتا گزینه ای برای دیدن همه دستگاههای متصل شده دارند.
بدیهیست که شما به آنهایی که از طریق وایفای متصل شده‌اند علاقه مند هستید، به همین خاطر آن گزینه را انتخاب نموده یا تلاش کنید که آن لیست را برای نشان دادن فقط دستگاه‌هایی که به صورت بی‌سیم متصل می شوند فیلتر کنید.

به عنوان مثال، در  BT Smart Hub شما می توانید روی My Devices  در صفحه اصلی(۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۲۵۴)  و سپس بر روی اتصال های وایرلس کلیک کنید.

هک wifi
وقتی این لیست را دیدید، احتمالا سه جور اطلاعات را برای هر دستگاه خواهید یافت:

  • – IP آدرس (مثلا ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱۷)
    – MAC آدرس (مثلا EF-34-4D-9A-FE-36)
    – نام هایی که برای شما آشنا و مورد تاییدتان هستند(مثلا Arthurs-iPhone)

توجه داشته باشید که برخی از روترها لیستی از همه اتصال هایی که در گذشته برقرار شده اند را نشان می دهند، نه فقط اتصال های اخیر. این بدان معناست که اگر لیست گوشیهای افراد دیگری را هم دیدید که در حال حاضر در حال اتصال به روتر شما نیستند جای نگرانی نیست.
آنچه در واقع به انجام آن نیاز دارید لحاظ نمودن همه دستگاه های وایفای این لیست است، که برخی از آنها ممکن است نام های آشنا برای شما نباشند.

تغییر پسورد
اکنون با یک راهکار ساده،‌ یعنی با تغییر گذرواژه وایفایتان، می‌توانید مانع از دسترسی دیگران در آینده به آن شوید، و بدین ترتیب شبکه خود را امن سازید.

با استفاده از فیلترینگ مک آدرس مانع از استفاده افراد از وایفایتان شوید
یک MAC address یک نشانگر منحصر به فرد برای هر دستگاه وایفای(و همچنین دستگاه هایی که از شبکه سیمی استفاده می کنند) است.
عملا همه روترها برای شما امکان ایجاد یک «لیست سفید» از مک آدرس‌ها را فراهم می آورند، و در واقع تنها به کسانی که در این لیست هستند اجازه متصل شدن به روتر را می دهند.

یافتن یک مک آدرس ممکن است به روشهای مختلفی امکانپذیر شود: ممکن است روی برچسب دستگاه ذکر شده باشد، و یا ممکن است لازم شود منوهای تنظیمات را برای یافتن آن جستجو کنید.

اکنون با این راهکارها می‌توانید مطمئن شوید که وای‌فای شما امن شده و کسی نمی‌تواند بصورت ناشناس وارد آن گردد.

منبع: ایتنا

قابلیت های جذاب اندروید P

قابلیت های جذاب اندروید P

گوگل در اوائل ماه مه در طی کنفرانس Google I/O نسخه بتای اندروید P را ارائه نمود که در اینجا با توجه به جدیدترین به روزرسانیهایی که تا این تاریخ برای آن عرضه گردیده نگاهی مختصر و مفید به ویژگیهای آن می اندازیم.
12 قابلیت اندروید P که ممکن است برای شما جذاب باشند

اندروید P پر از قابلیت های جدید
اندروید P شاید هنوز یک نام رسمی نداشته باشد، ولی این باعث نمی شود که چیزی از جذابیت قابلیتها و تغییرات جدیدی که این سیستم عامل موبایل دارد کاسته شود.

گوگل در اوائل ماه مه در طی کنفرانس Google I/O نسخه بتای اندروید P را ارائه نمود که در اینجا با توجه به جدیدترین به روزرسانی هایی که تا این تاریخ برای آن عرضه گردیده نگاهی مختصر و مفید به ویژگیهای آن می اندازیم.


باتری تطبیقی اندروید P
در ادامه تلاشهای بی پایان برای بهبود عمر باتری، قابلیت Adaptive Battery اندروید P اپهایی که به مرور زمان استفاده خواهید کرد را به خاطر می سپارد و منابع سیستم را برای آنها اولویتبندی می کند. در مورد اپهایی که به ندرت استفاده می کنید، اندروید P اساسا آنها نادیده خواهد گرفت تا زمانی که واقعا استفاده از آنها را شروع کنید.


یک ابزار جدید اسکرین شات
یک ابزار جالب اسکرینشات جدید گزینه ای را برای ویرایش و حذف یک اسکرینشات بلافاصله پس از گرفتن آن ارائه می کند. هر یک از گزینه های نوتیفیکیشنی که پس از کپچر گرفتن از صفحه مورد نظرتان نمایش داده می شود را انتخاب کنید.


ناوبری اشاره ای (Gesture navigation)
اشاره های ناوبری اکنون بخشی از اندروید P هستند. آن دکمه قرصی شکل در پایین صفحه را می بینید؟ این جایگزین سه دکمه ای می شود که قبلا در اندروید استفاده می شدند.

این قابلیت اختیاری است، و به طور پیشفرض در وضعیت off قرار دارد. شما می توانید آن را با رفتن به این مسیر و تغییر وضعیت سوئیچ آن فعال کنید:
Settings > Gestures> Swipe up on Home Screen


تصاویر در پیش نمایش پیام
نوتیفیکیشنها به زودی از قابلیتی برای نمایش تصاویر در پیش نمایش نوتیفیکیشن بهره مند خواهند شد. این قابلیت جدید توسعه دهندگان را ملزم به افزودن این گزینه خواهد کرد.


طراحی متریال جدید
اندروید P در مجموع ظاهری جدید دارد. گوشه های اندکی گرد شده بر روی نوتیفیکیشنها و قسمت تنظیمات سریع هم در این رابط وجود دارند. این یک طراحی متریال مدرن است که اگر مایل باشید می توانید از آن استفاده کنید.


بزرگنمایی انتخاب متن
یک قابلیت iOS کمتر مورد توجه قرار گرفته که گوگل نهایتا به حالت کپی کردن افزوده است یک باکس بزرگنمایی انتخاب متن است. به این صورت که وقتی حرکت دادن نشانگر درون بلوکی از متن را آغاز کنید، دیگر نیازی نخواهد بود که مکان دقیق آن را حدس بزنید.
در عوض، اندروید P یک باکس بزرگنمایی را درست به بالای نشانگر اضافه کرده است.


کنترل چرخش سریع
چیزی آزاردهنده تر از زمانی نیست که صفحه گوشیتان بچرخد در حالی که نیازی به این کار نداشته اید.
در حالت Landscape، یک تاگل چرخش سریع جدید در گوشه بالا سمت راست صفحه نمایش داده می شود. اگر روی بزنید صفحه می چرخد، و وقتی آماده برگشتن به حالت Portrait بودید آن را مجددا انتخاب نمایید.


کنترلهای رسانه ای اولویت پیدا می کنند
پیش از اندروید P، در زمان گوش دادن به موسیقی و وقتی که می خواستید صدای موسیقی مورد نظر را تنظیم کنید، راهی ساده برای این کار وجود نداشت. شما می توانستید از دکمه های صدا استفاده کنید ولی نهایتا ممکن بود باعث تنظیم صدای کل سیستم گوشیتان شود.
پس از نصب اندروید P، حالت پیشفرض به این صورت خواهد بود که کلیدهای صدا کنترل صدای رسانه را انجام خواهند داد.
همچنین، ظاهر جدید کنترلهای صدا مرتبتر شده است.


مالتی تسکینگ
به جای یک پشته عمودی از پیش نمایشهای اپ، اندروید P به پیش نمایشهای واحدی سوئیچ می کند به صورت افقی در کنار یکدیگر قرار داده می شوند.
با استفاده از قرص اشاره (gesture pill) در پایین صفحه، شما می توانید با اسکرول به اپهای باز قبلی بروید یا بر روی پیش نمایش یک اپ به بالا swipe کنید تا بسته (force-close) شود.


باری دیگر ظاهری جدید برای بخش تنظیمات
گوگل در تلاش مداومش برای هر چه درستتر کردن Android Settings باری دیگر آن را بازطراحی کرده است. اکنون تنظیمات اندروید، برای تازه کارها، رنگارنگتر شده است.


اقدامات اپ (App actions)
App actions کارهایی را پیشنهاد خواهد داد که عموما درون یک اپ انجام می دهید، یا لازم هستند. به عنوان مثال، در این اسکرینشاتها دو دکمه درست زیر ردیف بالایی پیشنهادهای اپ قرار دارند. یک دکمه پیشنهاد می دهد که از Google Photos برای پاکسازی فضا بر روی دستگاهم استفاده کنید، و دکمه دیگر گزینه ای برای باز کردن Slack و سوئیچ کردن سریع را در اختیار کاربر قرار می دهد.


پشتیبانی از ناچ
نمایشگرهایی که قسمت وسط بالای آنها برش خورده و اصطلاحا حالت ناچ دارند امسال مورد استقبال ویژه قرار گرفته اند، و گوگل هم تلاش کرده تا خود را با این روند وفق دهد. اندروید P پشتیبانی رسمی را برای حالت ناچ برای آن دسته از تولیدکنندگان سخت افزار که به استفاده از این طراحی علاقه ویژه دارند افزوده است.

صاعقه در مشتری و زمین شبیه هم است

صاعقه در مشتری و زمین شبیه هم است

در سال ۱۹۷۹ وجود صاعقه‌ در سیاره مشتری توسط فضاپیمای “وویجر۱” (Voyager 1) 1979 شناسایی شد، اکنون یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که اصابت صاعقه در غول‌های گازی سیاره مشتری مشابه زمین است.

فضاپیمای “جونو” (Juno) که در سال ۲۰۱۶ در مدار قطبی سیاره مشتری قرار گرفت، به مطالعه صاعقه این غول‌های گازی می‌پرازد.

پیش از این دانشمندان بر این باور بودند که بروز صاعقه در مشتری متفاوت است در حالیکه اکنون نظری دیگر دارند. در مطالعه‌ای که اخیرا در مجله ” Nature ” منتشر شد، دانشمندان بر این باورند که شباهت‌هایی میان صاعقه در مشتری و صاعقه در زمین وجود دارد. آنها همچنین دریافتند که صاعقه در مشتری در ابعاد مختلف نیز می‌تواند کاملا متفاوت باشد. هر دو نوع صاعقه هنگام وقوع در آسمان، موجب انتشار امواج رادیویی می‌شوند.

پیش از مطالعه یافته‌های فضاپیمای جونو، دانشمندان مطمئن نبودند که آیا صاعقه در مشتری ممکن است به طور قابل توجهی ضعیف‌تر از صاعقه در زمین باشد یا خیر.

سیگنال‌های صاعقه در مشتری در محدوده طیف رادیویی کیلوهرتز ثبت شده است. پس از نزیک شدن فضاپیمای جونو به سیاره مشتری، این فضاپیما توانست ۳۷۷ انفصال صاعقه را شناسایی کرده و آنها را در محدوده مگا هرتز و گیگا هرتز قرار دهد.

دانشمندان دریافتند صاعقه در مشتری چند تفاوت با صاعقه در زمین دارد. فعالیت‌های صاعقه‌ای بسیاری در نزدیکی قطب‌های این سیاره وجود دارد، اما هیچ یک از آنها در خط استوا نیستند در حالیکه بخش عظیمی از صاعقه‌های زمین در نزدیکی خط استوا رخ می‌دهند.

به دلیل دریافت بخش زیادی از حرارت خورشید، بیشتر صاعقه‌های زمین در نزدیکی خط استوا رخ می‌دهند. خط استوا بخش عظیمی از تابش خورشیدی را دریافت می‌کند که این عمل باعث ایجاد هوای مرطوب و گرم و در نتیجه سبب ایجاد رعد و برق می‌شود اما این روند در سیاره مشتری به گونه‌ی دیگری است.

در سیاره مشتری بخش عظیمی از گرما، از خورشید بدست نمی‌آید زیرا این سیاره ۲۵ برابر کمتر از زمین، نور خورشید دریافت می‌کند و این در حالی است که بخش زیادی از گرمای مشتری عمدتا از خود این سیاره حاصل می‌شود.

همانند زمین، گرم‌ترین قسمت سیاره مشتری نزدیک استوا است و این گرما باعث ایجاد ثبات در محیط فوقانی نزدیکی خط استوا می‌شود. این قطب‌ها ثبات جوی ندارند و این گازهای گرم داخل مشتری را قادر می‌سازد تا به جو بروند که این کار سبب به وجود آمدن صاعقه می‌شود.

محققان هم چنین بزرگترین پایگاه داده رادیویی با فرکانس پایین را در اطراف مشتری ایجاد کردند. این پایگاه بیش از ۱۶۰۰ سیگنال فضاپیما جونو را جمع‌آوری کرده است و قادر است در هر ثانیه چهار صاعقه که سرعت آن مشابه صاعقه در زمین است را ثبت کند. سیزدهمین پرواز فضاپیمای جونو، در ۱۶ جولای (۲۵ تیر) انجام خواهد شد.

منبع: ایسنا

ویژگی های جدید iOS 12

ویژگی های جدید iOS 12

شرکت  اپل طی کنفرانس توسعه‌دهندگان اپل موسوم به WWDC که شب گذشته در سن خوزه کالیفرنیا برگزار شد، از جدید ترین نسخه سیستم عامل خود یعنی آی او اس ۱۲ رونمایی کرد.

اپل در این رویداد (WWDC 2018) اعلام کرد که تمامی دستگاه هایی که اکنون از آی او اس ۱۱ پشتیبانی می کنند، می توانند در زمان عرضه نسخه دوازدهم این سیستم عامل، آن را دریافت کنند. کریگ فدریگی، مدیر بخش نرم‌افزاری اپل در این کنفرانس مدعی شد که آی او اس ۱۲ از سرعت عملکرد ۴۰ درصد بیشتر به نسل قبل خود برخوردار بوده و هر دستگاهی که از این نسخه پشتیبانی کند، سرعت عملکرد آن نیز افزایش میابد.

در آی او اس ۱۲ صفحه کلید ۵۰ درصد سریع تر به نمایش در خواهد آمد و همچنین باز کردن اپلیکیشن عکاسی (زمانی که انگشت خود را روی صفحه نمایش می کشید)، ۷۰ درصد سریع‌ تر از گذشته بارگذاری خواهد شد. مدیر بخش نرم افزار اپل می گوید آی او اس ۱۲ به دلیل بهره مندی از هوش مصنوعی، در زمان نیاز سرعت پردازنده افزایش میابد و زمانی که نیاز رفع شده باشد، به طور خودکار سرعت پردازنده را کاهش میدهد تا مصرف باتری کاهش یابد. در ادامه به قابلیت های جدید آی او اس ۱۲ می پردازیم.

نسخه ARKit 2.0 و اپلیکیشن Measure

اپل iOS 12 را معرفی کرد؛ ویژگی‌های جدید این سیستم عامل را ببینید

اپل نسخه دوم ARKit  را معرفی کرد؛ در این قسمت اپل برای ساخت قابلت سه بعدی در این نرم افزار، از همکاری اش با شرکت های ادوبی و اتودسک خبر داد. اپل در ادامه نرم افزار Measure را معرفی کرد که تحت ARKit  عمل خواهد کرد و این نرم افزار قادر خواهد بود تا اجسام را اندازه گیری کند. به عنوان مثال، با قرار دادن دوربین خود روی یک شیء، اندازه آن شیء و همچنین فاصله آن تا شما را محاسبه خواهد کرد.

بهبود و اضافه شدن قابلیت های جدید به نرم افزار Photos در iOS 12

اپل iOS 12 را معرفی کرد؛ ویژگی‌های جدید این سیستم عامل را ببینید

در آی او اس ۱۲ نرم افزار Photos تغییراتی داشته است. قسمت جستجو در نرم افزار Photos قدرتمند شده و این نرم افزار با شناخت افرادی که با آن ها عکس گرفته اید، به شما پیشنهاد می دهد که چه تصاویری را با چه کسانی به اشتراک بگذارید.

توانمندی بیشتر “سیری” در iOS 12

اپل iOS 12 را معرفی کرد؛ ویژگی‌های جدید این سیستم عامل را ببینید

در نسخه دوازدهم سیستم عامل آی او اس، دستیار صوتی اپل به قابلیت پاسخ به فرمان های سفارشی، مجهز شده است. با استفاده از نرم افزار تایل که به سیری اضافه شده، می توانید فرمان های سفارشی خود را به سیری اضافه کنید. به عنوان مثال با گفتن جمله “هی سیری، من کلیدهایم را گم کردم”، نرم افزار تایل (نرم افزاری برای ردیابی دسته کلید یا گوشی‌های گمشده) اجرا خواهد شد و شما را به یافتن آن‌ها کمک می کند.

همچنین سیری در بخش پیشنهاد ها نیز پیشرفت کرده است؛ به عنوان مثال اگز به وسیله نرم افزار Wallet  بلیط سینما خریداری کرده باشید، با فرا رسیدن زمان آغاز فیلم، سیری به شما پیشنهاد می دهد تا گوشی خود را در حالت “Do Not Disturb” قرار دهید.

Shortcuts، نام نرم افزاری است که اپل به آی او اس ۱۲ اضافه کرده و اجازه می دهد تا برای سیری میان‌برهای مخصوص بسازید.

بهبود اپلیکیشن‌های بومی

اپل iOS 12 را معرفی کرد؛ ویژگی‌های جدید این سیستم عامل را ببینید

قسمت Browse به نرم افزار News اضافه شده که به شما اجازه می دهد تا از مسائل روز با خبر شوید و کانال های خبری را پیدا کنید. نرم افزار Stocks  از طراحی جدیدی برخوردار شده و نمودار های جدیدی از بازار بورس را در اختیارتان قرار می هد. بخش iBooks و قسمت Voice Memos که برای ضبط صدا مورد استفاده قرار میگیرد، طراحی جدیدی به خود دیده است.

قسمت CarPlay اکنون از نرم افزار های گوگل مپ و ویز پشتیانی می کند و در قسمت لاک اسکرین پنجره ای ایجاد شده که به شما صبح بخیر می گوید و امکاناتی نظیر ارائه آخرین وضعیت آب و هوا و فعال کردن آلارم ها را ارائه می دهد.

دسته‌بندی نوتیفیکیشن‌ها

اپل iOS 12 را معرفی کرد؛ ویژگی‌های جدید این سیستم عامل را ببینید

در آی او اس ۱۲ قابلیتی به بخش نوتیفیکیشن ها اضافه شده که به شما اجازه می دهد بنرهایی که در لاک اسکرین به نمایش در می آیند را مدیریت کنید. از این پس می توانید اعلان های مرتبط با یک نرم افزار یا موضوع دلخواه را دسته بندی کنید و آن ها را به صورت منظم مشاهده کنید.

اضافه شدن قابلیت های Screen Time و App Limits

اپل iOS 12 را معرفی کرد؛ ویژگی‌های جدید این سیستم عامل را ببینید

بخش Screen Time به شما اعلام می کند که طی هفته اخیر شما چند ساعت وقت خود را صرف کدام نرم افزار ها کرده اید و همچنین App Limits، قابلیتی است که می توانید به آن حداکثر زمان استفاده از یک نرم افزار را اعلام کنید تا با فرارسیدن آن زمان، به شما خبر دهد. بدین ترتیب این دو قابلیت برای ترک اعتیاد به نرم افزار های خاص و شبکه های اجتماعی کمک می کند. همچنین والدین نیز می توانند با استفاده از این بخش برای کودکان خود محدودیت استفاده از نرم افزار بگذارند.

نسل جدید انیموجی

اپل iOS 12 را معرفی کرد؛ ویژگی‌های جدید این سیستم عامل را ببینید

چهار شخصیت جدید با نام‌های کوالا، تایگر، T-Rex و گوست (روح) به انیموجی‌ها اضافه شدند که این موارد قادرند تا زبان شما را نیز تشخیص دهند. همچنین آی او اس ۱۲ قادر است تا با اسکن چهره شما، انیموجی مخصوص تان را بسازد تا به توانید از آن ها در آی مسیج استفاده کنید.

چت گروهی ۳۲ نفره در فیس تایم

اپل iOS 12 را معرفی کرد؛ ویژگی‌های جدید این سیستم عامل را ببینید

در آی او اس ۱۲ امکان استفاده و تماس گروهی به وسیله فیس تایم ایجاد شده که تا ۳۲ نفر به صورت همزمان می توانند در یک تماس حضور داشته باشند. کاربران می توانند در طول تماس، انیموجی ها را جایگزین چهره خود کنند. همچنین کاربران اپل واچ هم از قابلیت چت گروهی به صورت محدود و صوتی بهره خواهند برد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

ترجمه گریه کودکان با یک اپلیکیشن

ترجمه گریه کودکان با اپلیکیشن Chatterbaby

این برنامه “Chatterbaby ” نام دارد و در ابتدا برای کمک به والدین ناشنوا طراحی شده بود که با استفاده از این برنامه بتوانند تشخیص دهند چه زمانی کودکشان گریه می‌کند و چه زمانی با صدای بلند سر و صدا می‌کند. این برنامه هم چنین می‌تواند برای والدین مبتلا به اختلالات شنوایی نیز مفید باشد زیرا والدین مبتلا به چنین اختلالی نمی‌توانند گریه کودک و بلند سر وصدا کردن او را از هم تشخیص دهند.

محققان دانشگاه کالیفرنیا لس آنجلس قصد دارند تا الگوریتمی را ایجاد کنند که این الگوریتم می‌تواند انواع گریه را از هم تشخیص دهد. این الگوریتم گریه‌های مختلف را به سه دسته تقسیم می‌کند: درد، گرسنگی و خستگی.

“آریانا اندرسون” (Ariana Anderson)، محقق ارشد دانشگاه کالیفرنیا لس آنجلس می‌گوید: به عنوان یک مادر، من می‌توانم به طور غریزی تنها با گوش دادن به صدای گریه فرزندم متوجه شوم که او چه می‌خواهد اما به عنوان یک آمار شناس، بر این باورم که آیا ما می‌توانیم یک الگوریتم توسعه دهیم که به صورت خودکار همانند گوش والدین عمل کند؟ بله قطعا ما می‌توانیم.

پس از آزمایش یک سری الگوریتم‌های مختلف بر روی بیش از ۲۰۰۰ نمونه گریه نوزاد، این سیستم در ۹۰ درصد مواقع موفق به تشخیص درست علت گریه کودک شد. هر چند این سیستم هم اکنون نیز با دشواری می‌تواند تفاوت بین گریه از روی گرسنگی و سر و صدا کردن کودک را تشخیص دهد.

اندرسون افزود: این برنامه انواع فرکانس‌هایی که در گریه و الگوهای مختلف صداها و سکوت هستند، را بررسی می‌کند. به عنوان مثال، هنگامیکه صدای گریه توام با سکوت طولانی را می‌شنوید، می‌توانید تشخیص دهید که کودکتان فقط سر و صدا می‌کند اما هنگامی که کودکان درد دارند بی وقفه گریه می‌کنند و لحظات بسیار کوتاهی میان گریه شان سکوت می‌کنند.

البته این نکته را هم باید در نظر گرفت که هر کودکی به همان شیوه‌ی گفته شده ارتباط برقرار نمی‌کند، به همین دلیل است که برنامه هوشمند یک ویژگی جالب دارد که کاربران را قادر می‌سازد تا به این الگوریتم آموزش دهند تا صداهای خاص کودکشان را بهتر ترجمه کند. والدین می‌توانند کلیپ‌های صوتی از گریه کودکشان را ضبط و ضمیمه کرده و به سرور دانشگاه کالیفرنیا لس انجلس ارسال کنند تا دقت پیش‌بینی‌های این برنامه بهبود پیدا کند.

همچنین محققان قصد دارند گریه تعداد زیای کودک را جمع آوری کنند تا بتوانند اختلالات عصبی را از طریق صوت غیر طبیعی کودک تشخیص دهند.

” استیون شینکف” (Stephen Sheinkopf)، از دانشگاه براون معتقد است که با استفاده از ابزارهای مناسب، تنها با مطالعه بر روی گریه کودکان می‌توان بیماری‌هایی نظیر اوتیسم را در سنین کودکی تشخیص داد.

اندرسون می گوید: این مطالعه منحصر به فرد است، زیرا آزمایشگاه را به خانه کاربران می‌برد نه کاربران را به آزمایشگاه . این برنامه قابل دانلود برای هر دو سیستم عامل آی. ا .اس واندروید است و هرکسی که مایل به داشتن این برنامه است می‌تواند برنامه Chatterbaby را دانلود کرده و پنج ثانیه از گریه کودک خود را ثبت و سپس آن را به پایگاه داده آپلود نماید.

منبع:ایسنا

چرا زمین مانند مریخ قرمز نیست

چرا زمین مانند مریخ قرمز نیست

طبق تحقیقات جدید، دلیل اصلی که سبب می‌شود زمین مانند مریخ قرمز نباشد، کمبود آهن است. برعکس، این فراوانی آهن است که سبب درخشش سیاره سرخ می‌شود.

اگرچه زمین در پوسته خود آهن دارد و همچنین اگرچه سنگ‌هایی که روی سیاره ما قرار دارند ممکن است در طول زمان تغییر رنگ دهند و قرمز شوند اما زمین به اندازه مریخ دارای آهن نیست. مدتهاست دانشمندان معتقدند که چیزی در پوسته زمین وجود دارد که در حال از بین بردن آهن است. آنها بر این باورند که ماده “مگنتیت کانی” (mineral magnetite) است.

محققان نتیجه گرفتند که شکنش گارنت، به دلیل ترجیح آن بر آهن همزمان باعث اکسیداسیون و تخلیه آهن ماگما می‌شود.

به نظر می رسد گارنت برخلاف مگنتیت اغلب در نقاطی که کمبود آهن رخ می‌دهد، وجود دارد. علاوه بر این، “اَلماندین” (Almandine) ، یک ماده معدنی تحت گروه گارنت، دارای آهن است و در محیط گرم و فشار بالا تشکیل شده است.

با این حال، بسیاری از مطالعات بر اساس یک سنگ گارنت به نام “بیگانه‌سنگ” (xenoliths) است که بر روی زمین یافت شده است. بدین منظور اکنون مطالعه بر روی سنگ‌ها مؤثرترین راه برای مشاهده فرآیندهای زمین شناسی است که در زیر زمین رخ می‌دهد.

این مطالعه در مجله ” Science Advances” منتشر شد.

منبع: ایسنا

سریال Krypton

تمدید سریال Krypton برای فصل دوم

شبکه سای فای (Syfy) از تمدید سریال Krypton برای فصل دوم خبر داده است. فصل دوم این سریال که با همکاری دی سی انترتینمنت در دست ساخت است، قرار است در ۱۰ قسمت تولید و در تاریخ نامشخصی در سال ۲۰۱۹ از این شبکه منتشر شود. مانند فصل اول، تمرکز فصل دوم سریال Krypton بار دیگر روی شخصیت سگ-ال (Seg-El)، پدر بزرگ سوپرمن خواهد بود و قرار است شاهد یک ماجراجویی جدید از این شخصیت در دنیای کریپتون باشیم. قسمت پایانی فصل اول سریال Krypton قرار است پنج شنبه این هفته از شبکه‌ سای‌فای به‌روی آنتن برود.

سریال Krypton پر بیننده‌ترین سریال ارجینال جدید شبکه سای‌فای از سال ۲۰۱۴ و پر بیننده‌ترین سریال دارای فیلمنامه این شبکه از زمان انتشار سریال Defiance (دفاینس) در سال ۲۰۱۵، بوده است. سریال Krypton داستان دو نسل پیش از نابودی کریپتون را روایت می‌کند که در آن خاندان ال از جامعه طرد شده‌اند. تمرکز این سریال روی سگ-ال، پدر جور-ال و پدربزرگ کل-ال (سوپرمن)، است. سگ-ال، یک نابغه فنی و مکانیکی است که سعی می‌‌کند تا دوباره نام خانوادگی ال را احیا کند تا بار دیگر از آن به نیکی یاد شود. او در پایین‌ترین طبقات اجتماعی سیاره کریپتون زندگی می‌کند و دارای یک عشق ممنوعه نیز است.

در فصل اول سریال Krypton شاهد حضور شخصیت شرور برنیاک و شخصیت آدام استرنج نیز هستیم. نام سگ-ال اشاره‌ای به نام جری سیگل، یکی از دو خالق شخصیت سوپرمن دارد. همچنین این سریال ارجاعاتی به کمیک کوتاه جهان کریپتون (The World of Krypton) که توسط جان برن نوشته شده و در سال ۱۹۸۰ منتشر شده است، خواهد داشت. کامرون کاف، بازیگر گمنام و جوان بریتانیایی، ایفاگر نقش سگ-ال در سریال Krypton است. علاوه بر کاف، جورجینا کمپبل، ایان مک‌الینی، الیوت کووان، ارون پیر، شان سیپس، راسموس هاردیکر، والیس دی و آن اگبوم، دیگر بازیگرانی هستند که در سریال Krypton حضور دارند و به ایفای نقش پرداخته‌اند.

منبع: زومجی

فناوری USB-C در نسل بعدی محصولات اپل

فناوری USB-C در نسل بعدی محصولات اپل

شرکت اپل همواره در تولید محصولات خود فاکتور خاص بودن و خلاقیت را به ارمغان آورده است. یکی از بخش‌هایی که پیش از این شرکت اپل را از سایر شرکت‌های سازنده گوشی هوشمند متمایز می‌کرد، استفاده از کابل Lightning در آیفون به جای کابل‌های USB رایج در سایر گوشی‌ها بود.

اما پس از عرضه فناوری USB-C و سرعت بسیار بالای آن در شارژ گوشی‌های نسل جدید، شرکت اپل به این فکر افتاد که گوشی‌ها و آیپاد‌های جدید خود را به این فناوری مجهز کرده و در اصل این فناوری را جایگزین کابل‌های Lightning کند.

در همین رابطه به تازگی گزارش‌هایی منتشر شده است که خبر می‌دهند به احتمال بسیار زیاد اپل تصمیم قطعی خود را گرفته است و قصد دارد در پرچمداران ۲۰۱۸ خود، کابل USB-C را جایگزین کابل Lightning کند.

تجهیز گوشی‌های آیفون به کابل کاهش اندک قیمت آنها را نیز به همراه خواهد داشت. گفتنی است؛ احتمالا مک‌بوک‌های اپل نیز شامل این طرح خواهند شد.

چگونگی بازنشر پست‌ها در استوری‌های اینستاگرام

اینستاگرام برای اولین بار سال گذشته قابلیتی تحت عنوان استوری عرضه کرد. از طریق این ویژگی کاربران قادر هستند تصاویر لحظه‌ای و گذرایی که نمی‌خواهند در صفحه شخصی خود پست کنند را در استوری خود قرار داده و پس از گذشت ۲۴ ساعت، آن تصویر محو شود.

اما اینستاگرام در جدیدترین به روز رسانی خود قابلیتی اضافه کرده که به وسیله آن کاربران می توانند پست های دیگران را در بخش استوری بازنشر دهند. در ادامه قصد داریم تا چگونگی این کار را توضیح دهیم.
اشتراک‌گذاری پست‌های دیگران در استوری

*پستی که می خواهید آن را بازنشر دهید، پیدا کنید
*علامت موشک که در کنار آیکون های لایک و کامنت قرار گرفته، لمس کنید
*در پنجره باز شده، گزینه “Add Post to Your Story” را لمس کنید
*حالا با فشردن کلید Send toمی توانید پست را در استوری خود بازنشر دهید

 

آپدیت جدید برای پرچمداران اچ ام دی گلوبال

آپدیت جدید برای پرچمداران اچ ام دی گلوبال

شرکت اچ ام دی گلوبال سال گذشته وقت و تلاش بسیاری صرف کرد تا مراسم رونمایی از پرچمدار جدیدش یعنی Nokia 8 Sirocco به شکلی قابل قبول برگزار شود تا توجه بسیاری از کاربران را متوجه این شرکت کند.

در نهایت این گوشی در مراسم MWC 2018 رونمایی شد و در کنار پرچمداران شرکت‌های سامسونگ، هواوی، الجی و … به رقابت پرداخت. حال گزارش‌هایی رسیده است مبنی بر اینکه اچ ام دی گلوبال آپدیت نرم افزاری تازه‌ای برای دو گوشی نسل جدید خود یعنی Nokia 8 Sirocco و Nokia 2 منتشر کرده است.

گفتنی است آپدیت عرضه شده برای دو گوشی فوق، در حدود ۱۰۰ مگابایت حجم دارند، اما به لحاظ امنیتی به روزرسانی بسیار مهمی محسوب می‌شوند و شرکت اچ ام دی از کاربران این دو گوشی خواسته که هرچه سریع‌تر دستگاه خود را به نسخه جدید ارتقاء دهند.

لازم به ذکر است که کاربران از طریق منوی Settings و در بخش Update می‌توانند بروزرسانی جدید نوکیا در ماه می را دریافت نمایند.